سه ماهه سوم ۲۰۱۳: رشد سهم سامسونگ, کاهش سهم اپل و عبور هواوی از ال جی

سه ماهه سوم 2013: رشد سهم سامسونگ, کاهش سهم اپل و عبور هواوی از ال جی
بنا بر گفته موسسه Strategy Analytics بازار فروش اسمارت فون دنیا طی سه ماهه سوم امسال برای اولین بار از مرز ۲۵۰ میلیون دستگاه گذشت و در این میان سامسونگ الکترونیکز همچان جایگاه نخست را در اختیار دارد.
این غول الکترونیکی کره جنوبی طی این مدت تقریبا دو برابر نفر دوم جدول تلفن هوشمند فروخته است. سامسونگ در فصل سوم ۲۰۱۳ با فروش بیش از ۸۸ میلیون دستگاه اسمارت فون، ۵۵ درصد بیش از مدت مشابه سال گذشته خود فروش داشته و توانسته سهم ۳۵ درصدی بازار اسمارت فون دنیا را از آن خود کند.
این درحالی است که سهم بازار اپل از ۱۵.۶ درصد در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۲، به ۱۳.۴ درصد در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۳ کاهش یافته است. این شرکت آیفون ساز امروز میزان فروش خود در فصل سوم امسال را ۳۳.۸ میلیون دستگاه اعلام کرد. که نسبت به ۲۶.۹ میلیون دستگاه مدت زمان مشابه سال گذشته، رشد قابل قبولی را نشان می دهد.
آمار سه ماهه سوم اپل حاکی از آن است که این شرکت دو آیفون ۵C و ۵S را راهی بازار کرده و تنها در سه روز اول عرضه، موفق به فروش ۹ میلیون دستگاه از آنها شده است. اپل این میزان را یک رکورد در تاریخ خود می داند.
گزارش فصل مالی چهارم اپل که امروز صبح اعلام شد
، حاکی از آن است که آنها علی رغم افزایش درآمد، با کاهش سود نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته روبرو شده اند. اپل سود خود در این فصل را ۷.۵ میلیارد دلار اعلام کرده است. در حالی که فصل چهارم ۲۰۱۲ سود این شرکت ۸.۲ میلیارد دلار بوده. البته درآمد آنها در فصل چهارم از ۳۶ میلیارد دلار ۲۰۱۲ به ۳۷.۵ میلیارد دلار در ۲۰۱۳ رسیده است.

و البته ستاره این فصل را هم باید موبایل ساز چینی هواوی دانست. زیرا آنها توانسته اند سهم بازار جهانی خود را از ۴.۴ درصد در سه ماهه سوم ۲۰۱۲ به ۵ درصد در سه ماه سوم سال جاری برسانند و تبدیل به سومین فروشنده برتر اسمارت فون دنیا شوند. هواوی با رشد سالیانه ۶۷ درصدی، در فصل سوم موفق به فروش ۱۲.۷ میلیون اسمارت فون شده است که نوید بخش ظهور یک گلادیاتور تازه نفس است.
و در این میان ال جی با فروش جهانی تنها ۱۲ میلیون اسمارت فون  طی سه ماهه سوم،  توانست اندکی به سهم ۵ درصدی از بازار دنیا نزدیک شود. اما به هر روی جایگاه سوم را به هواوی واگذار کرد. لنوو با فروش ۱۰.۸ میلیون دستگاهی در جایگاه بعدی ایستاده و سهم ۴.۳ درصدی را به همراه جایگاه پنجم از آن خود کرده است. به نظر می رسد چنین جایگاهی بیشتر از آنکه به دلیل فروش جهانی لنوو به دست آمده باشد، مدیون بازار بسیار گسترده چین و استقبال از محصولات این شرکت است. 
کاهش سهم بازار اسمارت فون اپل در حالی اتفاق می افتد که این شرکت استراتژی عرضه مدلهای بیشتری را به طور همزمان دنبال می کند. البته انتظار می رود این استراتژی در فصل پایانی ۲۰۱۳ اثرات خود را نشان دهد و به لطف گرایش خوب بازار به سمت iPhone 5S، اپل بتواند سهم بیشتری از کیک فصل چهارم بازار اسمارت فون را از آن خود کند.
فروش جهانی اسمارت فون ها هم نسبت به فصل مشابه سال گذشته رشدی ۴۵ درصدی داشته و اکنون به ۲۵۱.۴ میلیون دستگاه رسیده است. در سه ماهه سوم امسال از هر ۱۰ تلفن فروخته شده در دنیا، ۶ تای آنها اسمارت فون بوده اند.

فید نارنجی

این نوشته در اطلاعات مفید ارسال و , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.