برای تبلیغ خلاقیت همیشه «بیلبورد» لازم نیست! / عکس

تبلیغ، هنر نمایاندن و شناساندن برای دادوستد، مترادف همان اصطلاح قدیمی «بازار گرمی» خودمان است، اما انگار ما هنوز به پیچ و خم‌های این هنر مدرن و اشتغال‌آفرین پی نبرده‌ایم. ذهنیت خیلی از ما از تبلیغ، جیغ است نه تلفیق هنر و ظرافت و ذوق.
انگار یاد نگرفته‌ایم که همیشه کارهای تابلو و بزرگ و پرخرج و پرسروصدا جواب نمی‌دهد، یاد نگرفته‌ایم که فرستادن فله‌ای پیامک‌های بی‌محتوا به موبایل خلق‌الله «تبلیغ» نیست، تبلیغ مستقیم و تابلو نه تنها تبلیغ محسوب نمی‌شود که خود ضدتبلیغ است.

یاد نگرفته‌ایم که تبلیغ لزوما نباید در «خیابان» باشد؛ می‌شود از روی تبلیغ ماهواره‌ای و خارجی تقلید نکرد. یاد نگرفته‌ایم که خلاقیت را از جلوی چشمان، از نزدیک خودمان شروع کنیم. تبلیغ و خلاقیت می‌تواند خیلی دم‌دست‌تر و ساده‌تر و جلوی چشم‌تر باشد. زیباسازی و بومی‌سازی می‌تواند خیلی سهل‌الوصول‌تر از آن چیزی باشد که فکر می‌کنیم.

کمتر یادمان هست که عرصه و میدان بروز ذوق و خلاقیت حتما یک تابلوی غول‌پیکر کنار بزرگراه نیست، می‌تواند خیلی کوچک تر و زیباتر باشد، می‌تواند روی قوطی مقوایی یک «دستمال کاغذی» به تجسم درآید. یک ایده‌پرداز خوش‌سلیقه در یک کارخانه دستمال کاغذی که لابد دلش خیلی با کاشی‌کاری‌های یزد و اصفهان بوده، طرح «کاشی معرق اسلیمی» را انداخته روی قوطی مقوایی دستمال کاغذی. هم برای فرهنگ بومی و تاریخی و اسلامی ـ ایرانی تبلیغ کرده و هم برای ذوق و خلاقیت خودش؛ به همین سادگی! به همین کوچکی، به همین موثری!

مطالب مرتبط:

  1. بامبو فقط برای تزئین نیست!!
  2. آتش همیشه هم بد نیست! / داستانک
  3. خلاقیت در طراحی چسب زخم + عکس

آلامتو

این نوشته در فال,گوناگون ارسال و , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.